Dojrzałe modelki. Jak nimi zostać? Czy po 30. mamy szansę na karierę w modelingu?

Udostępnij Tweetnij Wykop
fot. Bernard Hołdys
Świat mody potrafi zaskoczyć. Trudno jest przewidzieć, jaki trend będzie panował w nowym sezonie i na jaki typ urody będzie zapotrzebowanie. Kiedyś królowały przeraźliwie chude modelki, obowiązkowo przed 20. rokiem życia. Dziś świat mody jest bardziej otwarty – oprócz modelek plus size pojawiają się kobiety dojrzałe, które reklamują produkty największych domów mody i zachwycają swoim pięknem. Na świecie robią naprawdę zawrotną karierę i zyskują miliony fanów. A jak jest na rynku polskim? Zapytaliśmy o to Ewę Pasztaleniec, modelkę, dziennikarkę i producentkę.

*Czy kobieta w Polsce po 30. ma szansę zostać modelką? *
Zależy jaką karierę chce zrobić, czy w Polsce, czy za granicą? Jeżeli mówimy o zagranicznych wybiegach, to niestety są małe szanse. Po 30. to trochę za późno, ponieważ żeby zrobić karierę międzynarodową, musimy zbudować bogatą książkę, która musi zawierać także zagraniczne zdjęcia. Wtedy modelka staje się atrakcyjna dla zagranicznych designerów. Nie ma w Polsce kobiet po 30., którym udało się zrobić oszałamiającą karierę, stawiając pierwsze kroki w tym wieku. Jeśli mamy przypadek, że rozwija się kariera dojrzałej kobiety, to na pewno jest ona na rynku kilka lat i dopiero teraz została odkryta.
Jeśli jednak marzeniem kobiety jest praca modelki, to ma ona szansę zaistnieć jako modelka komercyjna.
Na rynku polskim jest coraz więcej miejsca dla kobiet po 30., które dbają o siebie. W Polsce powstają agencje, które stawiają na 30 plus. W ich bankach twarzy są modelki komercyjne, które mogą być zatrudniane do reklam. Jednak rzadko będą chodzić po wybiegu. Te kobiety mają możliwość wystąpić w reklamie w roli dobrej żony i kucharki (pani domu). Mają także szanse wziąć udział w sesji do katalogów bądź magazynów.

*Jaki typ urody jest pożądany na komercyjnym rynku polskim? *
Typ urody to kwestia sporna. Co roku za granicą kanon piękna się zmienia, głównie dotyczy to modelek fashion, czyli wybiegowych. Komercyjny typ urody w Polsce to typ słowiański, czyli ładne buzie, koniecznie uśmiechnięte, z ładnymi włosami i skórą. Na polskim rynku występuje mniejsze zapotrzebowanie na niestandardowy typ urody, np. androgeniczny bądź piegowatą buzię lub krzywy nos. Na pewno kobieta musi być zadbana. Najważniejsza jest ładna cera oraz zadbane ciało, włosy, paznokcie. Nie może mieć krost ani trądziku. I nadal ważne są wymiary. W wieku 30 lat tak samo musimy trzymać wymiary i proporcje, które może nie będą takie idealne jak u nastolatki, jednak muszą być zbliżone do tych ogólnie wymaganych. Niestety, to jest taki zawód, który opiera się na estetyce. Od modelki oczekuje się, żeby była idealna. Musi być autorytetem, jeśli chodzi o modę i urodę.

Jakie cechy charakteru są potrzebne, aby zrobić karierę w modelingu?
Kobieta, która chce zostać modelką, musi mieć dużo pokory i cierpliwości - te dwie cechy muszą iść ze sobą w parze - oraz z uporem dążyć do celu. To pomaga w zbudowaniu bogatego portfolio. Poza tym ważna jest mądrość życiowa, która może ochronić dziewczyny przed nałogami.
Jednak jeśli chcesz być modelką, nie rezygnuj z marzeń. Przekonuje o tym Magdalena Arażny, prowadząca bloga Stylissima.pl.

„W wieku 20 lat masz taką twarz, jaką dała ci natura. W wieku 30 - jaką wyrzeźbiło ci życie; a po 50. - na jaką sobie zasłużyłaś” - powiedziała Coco Chanel.
Zauważyłam, że w Polsce dużo łatwiej jest zrobić karierę po 50. niż po 30. Teraz na rynku jest szansa dla pań starszych, z siwymi włosami i zmarszczkami. Jeśli się je ma, wtedy pojawia się szansa na występowanie na wybiegach i w reklamach. Starsze kobiety robią furorę na pokazach w Paryżu. Na wybiegu wystąpiła 85-letnia modelka. Trend jest. Łatwiej jest zwrócić na siebie uwagę, jak się ma siwe włosy i gdy się pięknie starzeje. Firmy zaczynają doceniać, że starsza osoba, która ma pieniądze i dba o siebie, to jest ich klient. To, niestety, nie jest nagła miłość do starszych, to jest wyczucie starszego klienta. My w Polsce czekamy, aż ten trend przestanie być nowinką, a stanie się czymś powszechnym.
W Polsce nadzieję daje kariera 81-letniej Heleny Norowicz, której klasę i urodę doceniają najwięksi polscy projektanci. Także jeśli chcesz zostać modelką – nie trać nadziei. Nie przestawaj dbać o siebie oraz walczyć o marzenia.

Udostępnij Tweetnij Wykop