Kariera modelki. To powinnaś wiedzieć, jeśli o niej marzysz

Udostępnij Tweetnij Wykop
shutterstock.com
Pragnienie większości młodych dziewczyn. Kariera jak ze snu. Wybiegi, kampanie u najsłynniejszych projektantów, sława, miłość tysięcy fanów i wielka fortuna. Jednak zanim do tego dojdziesz i zostaniesz kolejną Cindy Crawford, przeczytaj nasz informator. Dowiesz się z niego nie tylko tego, jakie wymiary powinnaś mieć, ale też kiedy zacząć i w jakim kraju twoja uroda ma szansę zostać zauważona.

Oglądając „Top Model” czy „Project Runway”, odnosi się wrażenie, że część osób, które do nich przychodzą, trafia tam z zupełnie innego powodu niż dążenie do kariery modelki. Oswajanie się z kompleksami i niską samooceną, próba samoakceptacji albo chęć zrobienia kariery telewizyjnej to częste pobudki pojawiania się tego typu programach. Tymczasem osoby, które chcą zrobić prawdziwą karierę w świecie mody, powinny wystartować w zupełnie w innym momencie życia, mieć inny niż uczestniczki wspomnianych wyżej programów wygląd i wzrost.

Kiedy zacząć?

W zawodzie modelki im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Dziewczyny, które zrobiły największe kariery, wystartowały bardzo wcześnie, bo mając 13-14 lat. Ale zdarza się, że właściciele agencji modelek „wyhaczają” jeszcze młodsze kandydatki, nawet 12-latki. Maksymalny wiek dla początkującej modelki to 19-20 lat. Ale wówczas musisz mieć naprawdę wyjątkowe warunki, czyli perfekcyjne proporcje, wzrost i urodę, żeby znana agencja modelek zechciała z tobą współpracować.

Jeśli jesteś dwudziestokilkulatką, prawdopodobnie kariery w tym zawodzie już nie zrobisz. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły, ale zwykle praca modelek około trzydziestki kończy się emeryturą, chyba że mówimy o takich ikonach jak Kate Moss czy Giselle Bündchen. Natomiast nawet te dwie top modelki dziś występują jedynie w kampaniach reklamowych i sesjach zdjęciowych, a na wybiegu, poza gościnnymi występami u zaprzyjaźnionego projektanta, ich nie zobaczysz.

Wzrost, rozmiar, wymiary

Najważniejsze u modelki są wzrost i proporcje ciała. Większość najbardziej znanych gwiazd wybiegu ma powyżej 175 cm, najczęściej 178-180 cm wzrostu. Natomiast jeżeli masz poniżej 175 cm, ale dobre proporcje ciała, wciąż możesz pracować na wybiegach w Azji – tam często chodzą niższe dziewczyny z uwagi na to, że ubrania są szyte na Azjatki, które są drobniejsze i niższe – albo wybrać pracę jako fotomodelka. Na wybiegu jedyne dwa przypadki, przy których wzrost nie miał znaczenia, to wspomniana już Kate Moss i Cara Delevingne – niewysokie, ale piękne, charyzmatyczne i nieprzeciętnie fotogeniczne kobiety.

Jeżeli zaś chodzi o proporcje ciała, to podstawą pracy modelki są piękne, smukłe, długie nogi. Na nich świetnie wyglądają zarówno spodnie, spódnice, jak i kostiumy kąpielowe. Ciała topowych modelek są jędrne i wysportowane. Nie wystarczy więc być chudą, żeby pracować w tym zawodzie. Wiotka, pozbawiona jędrności skóra dyskwalifikuje do startu do kariery.

Większość modelek dziś nie ma już anorektycznej fizjonomii i tak zwany rozmiar zero jest rzadziej spotykany niż pięć czy dziesięć lat temu. Dziewczyny noszą zwykle 34 lub 36. Natomiast nie da się ukryć, że prawdziwa modelka ma znacznie drobniejszy kościec niż przeciętna dziewczyna.

Wymiary talii, bioder i biustu nie są obecnie aż tak restrykcyjnie przestrzegane jak kiedyś (słynne 90-60-90). Dziś większość dziewczyn ma nieco większe biodra w stosunku do biustu. Natomiast na wybiegach zdarzają się różne typy sylwetek – i z większymi biodrami i chłopięce, bez wyraźnie zaznaczonych bioder czy talii. Stopa modelki zazwyczaj ma rozmiar 38-40, bo najczęściej takie buty do pokazów wybierają projektanci.

Wymiary, wzrost i waga są skrupulatnie w agencjach modelek sprawdzane, więc jakiekolwiek przekłamania na temat nich nie mają sensu. Nie warto zmyślać, że jesteś wyższa czy szczuplejsza niż w rzeczywistości. Profesjonaliści widzą, czy masz naprawdę 176 cm czy 173 już na pierwszy rzut oka.

Inne modelki

Na szczęście żyjemy w czasach różnorodności, w których w końcu zauważono i doceniono potencjał dziewczyn o nieco innej budowie, bardziej zbliżonej do tej u zwykłych kobiet. Jeżeli nosisz rozmiar 38 i więcej, masz również szansę pracować jako modelka, ale plus size. To dziewczyny o bujniejszych, kobiecych kształtach. Nie oznacza to jednak, że sam rozmiar jest jedynym wymogiem do stania się taką modelką. Powinnaś mieć minimum 176 cm wzrostu, proporcjonalne ciało, piękne nogi, idealną skórę, ładne włosy i zdrowe, białe zęby oraz musisz być bardzo fotogeniczna. Zwykła wysoka dziewczyna o większym rozmiarze nie spełni więc kryteriów modelki plus size.

W Polsce cały czas takie modelki stanowią niszę. Jeśli więc masz takie warunki jak te wymienione wyżej, karierę możesz zrobić albo w Londynie, albo USA (tam jest większy rynek dla modelek plus size). Możliwe, że z czasem również w Polsce zwiększy się zapotrzebowanie na modelki o takich kształtach, ale póki co to temat, który u nas wciąż raczkuje.

Jeśli zaś jesteś proporcjonalna, ale za niska na chodzenie po wybiegach (masz ok. 170 cm, ale poniżej 175 cm), zawsze możesz zostać fotomodelką. To również branża dość wymagająca w kwestii wyglądu skóry, zębów, włosów i ciała. Gładka cera, piękne włosy i proporcjonalna sylwetka są więc twoją kartą przetargową.

A jeśli pomimo upływającego czasu, siwych włosów i zmarszczek, wciąż wyglądasz pięknie – masz zadbane, szczupłe ciało, ładne rysy twarzy i włosy, możesz zostać modelką age plus. Zarówno polscy, jak i zagraniczni projektanci oraz mainstreamowe firmy odzieżowe od kilku sezonów zapraszają i na wybiegi, i do kampanii zdjęciowych modelki nawet w wieku 80 i więcej lat. Tak piękne kobiety jak Helena Norowicz to chodzący dowód na to, że uroda może być odporna na upływający czas i że wiek, który do tej pory uznawano za babciny, to dobry moment, żeby występować jako modelka.

Udostępnij Tweetnij Wykop