Najbardziej modowe miasta. Najsłynniejsze fashion weeks

Udostępnij Tweetnij Wykop
shutterstock.com
Za stolice światowej mody uznawane są Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż. To w nich odbywają się najważniejsze tygodnie mody, określane mianem „wielkiej czwórki”. Co roku zimą prezentowane są kolekcje jesień/zima, a jesienią – kolekcje wiosna/lato. Wydarzenia te nie mają tylko charakteru handlowego, lecz stały się widowiskami, na które skierowane są oczy wszystkich ludzi ze świata mody, mediów i show-biznesu, a także fanów dobrego wyglądu – zarówno street style'u, jak luksusowych kreacji.

Cykl tygodni mody rozpoczyna New York Fashion Week. Impreza odbywa się w lutym i we wrześniu od 1943 r. Nowojorski tydzień mody był pierwszą tego typu imprezą na świecie. Zorganizowanie go miało na celu zaprezentowanie niedocenianych wówczas amerykańskich projektantów oraz stworznie alternatywy w stosunku do objętego wtedy działaniami wojennymi Paryża. Obecnie New York Fashion Week to ponad 100 pokazów i prezentacji, ściągających najważniejszych ludzi ze świata mody, rozrywki i sztuki. Zimowa i jesienna edycja festiwalu generują prawie 900 mln dolarów rocznie, wyznaczając amerykańskie trendy.

Zaraz po zakończeniu modowego święta w Nowym Jorku rozpoczyna się kolejne wielkie wydarzenie – London Fashion Week. Pierwszy tamtejszy festiwal odbył się w 1983 r., a z biegiem lat Londyn stał się stolicą młodych i kreatywnych projektantów mody. W trakcie trwania London Fashion Week wartość zamówień dochodzi do 100 mln funtów, a obok kilkudziesięciu pokazów mody odbywa się też wiele imprez towarzyszących. Obecnie większość imprez skupia się w kompleksie The Store Sudios, wcześniej zaś gwiazdy wybiegów gościł neoklasycystyczny pałac Somerset House.

Do „wielkiej czwórki” zalicza się także odbywający się od 1958 r. tydzień mody w Mediolanie. To święto Włochów i włoskiego stylu. Niecodzienne i często spektakularne kreacje zobaczyć można nie tylko na wybiegach, ale też na ulicach miasta. Wśród błysku fleszy spotkać tu można blogerki modowe, stylistki i redakcje magazynów modowych z całego świata. Pokazom odbywającym się w znakomitych lokalizacjach, m.in. Palazzo Reale di Milano, towarzyszą oryginalne oprawy scenograficzne i prezentacje ekskluzywnych kolekcji największych domów modowych.

Najsłynniejszy tydzień mody – w Paryżu - organizowany jest od 1973 r. Uchodzi on za najbardziej prestiżowy wśród tego typu wydarzeń na świecie. To przede wszystkim zasługa olśniewających i spektakularnych kreacji haute couture, którym właśnie nad Sekwaną dał początek w połowie XIX wieku Charles Worth. Luksusowe krawiectwo stało się symbolem Paris Fashion Week. Swoje kreakcje prezentują tutaj legendarne domy mody, ściągając koneserów, którym po prostu nie wypada nie być wtedy w Paryżu. Nie brakuje też projektantów wizjonerów, na pokazach których w pierwszych rzędach zasiadają gwiazdy świata mody, biznesu, sztuki i polityki.

Wśród polskich miast pod względem wydarzeń związanych z modą i stylem króluje Łódź. Miasto to, przesiąknięte tradycjami włókienniczymi, gości od 2009 r. FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Krajowi i zagraniczni projektanci prezentują wtedy swoje kolekcje, zaś media i liczna publiczność mają okazję podpatrzeć najnowsze trendy. Oprócz samych pokazów łódzkiemu tygodniowi mody towarzyszy wiele imprez dodatkowych – seminaria branżowe, wystawy fotograficzne i przeglądy filmów o tematyce modowej.

Ogladaj program "Być jak modelka"

Udostępnij Tweetnij Wykop